Vzdělávací centrum
MŠ Vincence Makovského v Ostravě
- Počet tříd: 4 v MŠ V. Makovského + 3 v MŠ Slavíkova
- Počet dětí: 96 v MŠ V. Makovského + 72 v MŠ Slavíkova
- Certifikace – bronzový certifikát v programu Skutečně zdravá školka. Školka je také zaregistrovaná v MENSA.
Pedagogové zde podporují děti v přirozeném objevování a nebojí se pracovat s přínosným rizikem. Venkovní prostory školy obohatili o polytechnickou dílnu s opravdovým nářadím, kde si děti osvojují praktické dovednosti. Další jedinečnou součástí školky je klub Bystré hlavičky, kde mají děti k dispozici plně vybavenou laboratoř pro vlastní bádání a pokusy. Péči o přírodu se učí v želví zahradě, kde se starají o dvě suchozemské želvy.
Tým školky aktivně rozvíjí vztah dětí k okolí a učí je nejen objevovat přírodu, ale také ji chránit. Školní zahrada je navíc skutečně otevřená veřejnosti – od jara do podzimu ji mohou navštěvovat nejen děti, ale i rodiny s dětmi, a to každý den, včetně víkendů. Tento přístup plně souzní s naší nadační vizí.
Mateřská škola dlouhodobě spolupracuje se SŠ prof. Zdeňka Matějčka, kde předává své zkušenosti budoucím pedagogům. Aktivně zapojuje do spolupráce i Vyšší odbornou školou PRIGO a SŠ Ahol, čímž pomáhá rozvíjet budoucí generace učitelů.
„Být ředitelkou dvou mateřských škol je pro mě nejen výzva, ale především radost. Postupně se nám podařilo vytvořit stabilní tým, ve kterém jsme si jasně definovali směr, kterým chceme školky vést. A to nejen mezi pedagogy – klíčová je spolupráce napříč celou školní komunitou. Mým cílem je neustálý odborný růst celého týmu a hledání nových cest ve vzdělávání. Ve školce jsme začali rozvíjet výuku angličtiny, podporu nadaných dětí, polytechnické vzdělávání i environmentální výchovu. Věřím, že vztah k přírodě a vědomí odpovědnosti za naši planetu je třeba budovat už od raného věku. Velký důraz klademe také na zdravé stravování skrze zapojení do programu Skutečně zdravá školka. Jsem hrdá na to, co se nám podařilo vybudovat. Ve školce se navzájem podporujeme, spolupracujeme a tvoříme prostředí, ve kterém se děti i dospělí cítí dobře.“
O proměně
Co se nám povedlo
Mezi panelové domy rušného města jsme přenesli kousek divočiny. Místo plné asfaltu a betonu jsme v ostravské sídlištní mateřské škole proměnili v příjemný travnatý prostor, doplněný záhonky, vodními prvky nebo třeba živou stavbu z vrby. Přibyly ovocné stromy a keře, které novému venkovnímu zázemí pro školu a veřejnost poskytují příjemný stín. V ostravské mateřské škole hojně využívají vodu – zachycují ji do vodní nádrže a využívají ve vodních prvcích u lanovky, skluzavky či ve svahu a u houpaček.
Neziskový spolek rodičů Veselá školička tak získal krásné nové místo, na které může zvát lidi z širokého okolí na různé akce.
Obnova zahrady
2022–2023 (1. etapa)
Rozloha
2 267 m²
Výběr projektu
Grantová výzva 2021
Autorka návrhu
Kateřina Černohorská
Náklady
794 228 Kč (1. etapa)
Finanční podpora nadace
400 000 Kč
Více o proměně
Zahradu mateřské školy využívá každý den téměř sto dětí. Pedagogové se při výuce zaměřují na environmentální výchovu, a tak jim proměna zahrady a její obohacení o přírodní prvky velmi pomohla. Nová volná prostranství zaplnila tráva, prostor obohatily také vyvýšené záhony, senzorický chodník a dendrofon. Rodičovský spolek Veselá školička na rozvoji prostoru dále s nadšením pracuje. Konají se tu brigády, lidé se zde setkávají na přátelských besedách. Proměněná zahrada tak žije dál.
„Říkám si, že je tu místo pro všechny. Když přijde babička pro vnoučka, sedne si na chvíli na lavičku do klidové zóny. Jsou tu vysazené břízky a hned vedle je pískoviště. Dítě si ještě trochu pohraje – a pak s babičkou spokojeně odchází.“
Kontakty
Newsletter