Prvního semináře se účastnili zástupci města Hodonín, architekti a odborníci na veřejný prostor. Všichni společně diskutovali o tom, co město z pohledu urbanismu nejvíce potřebuje a kam se může posunout. Smyslem setkání bylo prohloubit spolupráci nadace a města – nejen Hodonína, ale i okolních obcí a měst.
Následující den se konal seminář pro studenty a zájemce o urbanismus, architekturu a aktivní občanství. Naše nadace je tak inspirovala, aby se zamýšleli nad tím, jak vyvářet veřejný prostor s ohledem na životní prostředí, kvalitu života ve městech a rozvoj komunit.
Na obou seminářích se řešila témata, mezi které patří monofunkční městské zóny, brownfieldy, suburbanizace, průmyslové parky, řídce osídlená města, smršťující se města, dopravní kolapsy, zhoršující se kvalita životního prostředí nebo zanedbávání veřejného prostoru.
„Největší výzvou pro současná města je jejich rozdělení na části čistě obytné, čistě výrobní a čistě rekreační. Toto rozdělení přináší značnou dopravní zátěž, protože se lidé musejí během dne neustále přesouvat mezi jednotlivými cíli,“ uvedl Osamu Okamura.
V nadaci věříme, že spolupráce mezi odborníky a občany je klíčem k vytváření udržitelných a funkčních městských prostorů. Obnova Hodonína po tornádu, kterou dlouhodobě podporujeme, je příkladem toho, jak promyšlené urbanistické zásahy mohou mít pozitivní dopad na komunitu a krajinu.
Newsletter